Aug 30, 2009

My first Giveaway !!!

.

כבר המון זמן שאני רוצה לעשות את זה – לחלק לכן מתנה !!!

במסגרת הדברים ש"רציתי לעשות כבר מזמן ועכשיו אני מנסה להשלים את כולם", הכנתי לכן מתנה ממני, שתוענק לאחת מכן, קוראותיי היקרות (ובשמה היותר מקובל – giveaway) .

הרעיון עלה כבר לפני כמה חודשים והאמת שהתלבטתי מאוד מה לקנות – חשבתי שיהיה נחמד אם המתנה הראשונה שאני אחלק תהיה של חברה ישראלית והאופציה הראשונה שעלתה מיד היתה שיק (שאת הלקים שלהם אני אוהבת מאוד). בסופו של דבר, החלטתי הפעם ללכת דווקא על אופציה אחרת ולחלק לקים של חברת Gold, כי הבנתי שיש גם ישראליות שלא מכירות את החברה הזאת אז חשבתי שכדאי שתכירו – בניגוד לשיק, שחלק גדול מהלקים שלהם הם קרמיים או מבריקים, רוב הלקים של גולד (אם לא כולם) הם עם נצנצים וכמו שכבר הספקתן להכיר – אני אוהבת לקים עם נצנצים !!! חחחחח

הפורמולה שלהם לרוב די סמיכה, כך שזה החלק הפחות טוב שיש לי להגיד עליהם, אבל הצבעים והמרקם שלהם ממש מגניבים, אז מבחינתי זה שווה את זה !!

אז ככה, המתנה כוללת:

4 לקים צבעוניים ונוצצים של Gold

סט של מלא לבבות צבעוניים להדבקה על הציפורניים (כי לא יכולתי שלא לחלק גם קישוטי ציפורניים...חחח......אז בחרתי מלא לבבות ממני אליכן J )

מפריד ציפורניים זוגי לרגליים

סימניית מגנט (כי אני יודעת שהרבה מחברותיי הבלוגריות אוהבות לקרוא)

וכמובן, כמו בכל חבילה שאני שולחת, אני לא יכולה להימנע מכמה ממתקים...חחח...!

את הכללים החלטתי לעשות פשוטים (למרות שחייבת להודות שהיו לי כמה רעיונות מטורפים בראש...חחחח), כך שעל מנת לקבל את המתנה כל שעליכן לעשות הוא לשלוח לי מייל ל – tuli321@gmail.com, לכתוב בכותרת

"Tuli's first giveaway" ובגוף ההודעה לכתוב לי את השם שלכן ואת האי מייל שלכן, על מנת שאני אוכל ליצור איתכן קשר במידה ותיזכו. זהו !

בנוסף, כל מי שרוצה להגדיל את הסיכויים, מוזמנת לשלוח לי מייל נפרד עם תמונה מהמקום האהוב עליה – זה יכול להיות כל מקום בעולם, מטיול שהייתן בו ועד החדר האהוב עליכן בבית – עם הסבר למה זה המקום האהוב עליה. כל מייל עם תמונה והסבר כאלו יזכה אתכן בכניסה נוספת להגרלה ואפשר לשלוח עד 3 תמונות שונות למשתתפת (כך שבסה"כ לכל אחת יש 4 הזדמנויות להשתתף בהגרלה - מייל אחד רגיל ו-3 מיילים עם תמונה). רק תדאגו בבקשה לצרף גם למיילים עם התמונות את השם שלכן ואת האימייל שלכן.

כלל נוסף הוא , שההגרלה תהיה פתוחה רק לקוראות הקבועות שלי (followers) – אז אם אתן לא רשומות ורוצות להשתתף, אתן מוזמנות להצטרף לרשימת ה- followers שלי שנמצאת בצד ימין. יש לכן זמן להצטרף עד לתאריך ההגרלה !

אני אערוך את ההגרלה בין כל המשתתפות ב- 14 לספטמבר ואז אני אודיע על הזוכה !

התחרות פתוחה לכל הקוראות שלי מרחבי העולם.

אם המייל הזוכה יהיה אחד מהמיילים שיישלחו עם תמונה, אני אפרסם גם את התמונה וההסבר של הזוכה !

עד אז, אתן מוזמנות לראות את התמונות של המתנה שצילמתי לכן (בלי הממתקים כמובן, כי אתן רוצות אותם טריים, נכון ? חחח)

מקווה שתהנו ובהצלחה לכולן !!!

I wanted to do this for a long time – My first Giveaway !!!

Among all the things that "I wanted to do for a long time and now I try to catch up", I made you a gift from me, that I want to share with you, my precious readers !

I had this idea a few months ago and the truth is I wasn't sure what to buy – I thought that it would be nice if my first giveaway would be of an Israeli brand, and I first thought of "Chic", which their polishes I love very much. Eventually, I decided on something different and chose Gold polishes, because I understood that there are also Israeli girls who don't know this brand, and I thought it would be a good chance to know them - most of their polishes are glitter and as you know me, I love glitter ! lol

Their formula is usually on the thick side, so that is the less good thing I have to say about them, but their colors range and beautiful glitter are definitely worth it for my opinion !

My giveaway includes:

4 glitter Gold polishes

Set of many little colorful hearts for nail art (I just couldn't do it without some nail art !! lol….so I've chose you tons of hearts from me to you)

A pair of toe separator

A magnetic bookmark (because I know many of you my blogger fellows love to read)

And of course, I just can't complete my giveaway without some…candies !! lol

I decided to make the rules simple (although I have to admit that I had some crazy ideas…lol) so all you have to do is send me an e-mail to tuli321@gmail.com and write in the subject "Tuli's first giveaway" and than inside the text message write down your name and your e-mail address, so I can contact you if you win.

In addition, if you want to enlarge your chances, you are welcome to send me another separate e-mail with a picture of your favorite place in the world – it can be anywhere in the world – from a trip you've been to, to your favorite room in the house – with an explanation why this is your favorite place. Every e-mail with picture like this will get you an extra entry to the draw. You can send up to 3 different pictures so everybody can get a chance for 4 entries (one mail with details and 3 more with pictures). Please make sure to mention your name and email address also on the e-mails with the pictures.

This giveaway is open for followers only, so if you're not a follower, you are welcome to join as a follower (on the right side of the screen) – you have time until the day of the draw.

There will be a random draw on September 14 (Israel time) and I will announce the winner here !

If the winning e-mail would be one of the ones that was sent with a picture, I'll post the picture and the explanation here too J

This giveaway is open to international followers J

Until then, you're invited to see the pictures I took of the giveaway (beside the candies of course, you want them fresh, Don't you ? lol)

And to my bloggers friends – if you can mention this giveaway also in your blog, I

would be very gratefulJ

Hope you'll have fun and good luck to you all !!


Wet n Wild glitter pink

.

זוכרות את הלקים שההורים שלי הביאו לי מארה"ב ?

עדיין לא הספקתי לעשות סווטצ'ים לכולם, אבל היום אני מראה לכן שילוב מדהים שמצאתי:

Wet n Wild Misty Rose ו- Wet n Wild Sparked – שתי שכבות מהראשון ושתי שכבות מהשני והרי לכן שילוב מושלם !!

זה התחיל מזה ששמתי את ה- Misty Rose והאמת שהיה לי קצת משעמם והייתי במצב רוח יותר פרוע, אז החלטתי להוסיף קצת אקשן עם נצנצים !! חחחח

זכרתי את ה- Sparked שנראה מדהים בבקבוק והחלטתי שיהיה מאוד קל להשתמש בו בתור שכבה נוספת (כי לבד הוא מצריך כמה שכבות) וכן – כך היה ! כבר בשכבה אחת נוצרו מלא נצנצים והלק הפך מורוד משעמם לורוד נוצץ ועשיר !! כמה פשוט זה היה ! ואני אומרת לכם, שני אלה פשוט נועדו להיות ביחד – אני לא יודעת מי הפריד אותם בלידתם....חחחחחח

כ"כ התלהבתי ששמתי עוד שכבה של הנצנצים, כך שזה מה שאתן רואות בתמונות, אבל זה באמת לא חובה וגם שכבה אחת של נצנצים עושה עבודה מעולה J

הדבר היחיד שהצטערתי עליו, זה שלא הספקתי לצלם לכן את הלק הורוד בנפרד, אז סורי.....אולי בהזדמנות אחרת....

המריחה היתה ממש קלה ומאוד אהבתי את העובדה שלמרות שהיו עליי הרבה שכבות, הלק בכלל לא נראה עבה.

אני יצאתי מרוצה מאוד מהשילוב הזה J


L to R:

Wet n Wild Sparked
Wet n Wild Misty Rose

Remember the polishes that my parents brought me from the US ?

I still haven't swatched them all, but today I show you a gorgeous combination I found: Wet n Wild Misty Rose and Wet n Wild Sparked – two layers of the first one and two layers of the second, and there you have a perfect combination !

It all began when I applied Misty Rose – it was a bit boring for me and I was in a wilder mood that day, so I decided to add some action with glitter !!!

LOL

I remembered Sparked, which looks amazing in the bottle, and decided it would be very easy to use it as a glitter layer – and I was right ! After only one coat of it, the polish turned from a boring pink to a rich sparkly pink ! How simple it was ! I'm telling you, these two are meant to be together, I don't know who has separated them in birth ! lol

I was so excited, that I'd applied one more coat of this glitter, but it is really not necessary and one coat of glitter did a great job J

The only thing is that I was sorry I didn't got you a picture of Misty Rose before the glitter, so sorry…..maybe in another time….

The application was so easy and I was satisfied from the fact that even I had lots of coats on, it didn't look thick at all.

I was very happy from this combination J

Aug 26, 2009

USA here I come !!!

.

כן, אז זו הסיבה האמיתית לקניית המצלמה Jבעוד כמה שבועות אנחנו טסים לטיול בארה"ב ! וב"אנחנו" הכוונה היא לבעלי ולי Jכבר כמה חודשים מתבשל לו הרעיון, כרטיסי הטיסה הוזמנו ואני חרשתי על כל אתרי המלונות האפשריים כמעט, כדי לחפש לנו את המקומות הטובים ביותר ואפשר להגיד שכמעט כל ההכנות הושלמו - עכשיו נשאר רק....לחכות לטיסה ! ו......לתכנן את הקניות....חחחחחזאת תהיה הפעם השניה שלי בארצות הברית, בתקווה מאוד שגם לא האחרונה...חחחח...והפעם החלטנו להתמקד בחוף המערבי, אז במשך חודש אנחנו נבקר בסן פרנסיסקו, לוס אנג'לס, סן דייגו, לאס וגאס וגם נעשה גיחה קצרה לקניונים ביוטה.


ואי אפשר להיות בארה"ב ולא לבקר שוב בניו יורק, נכון ? אז גם שם נהיה !יוווווווו אני כבר מחכה בקוצר רוח !!!טיולים זה דבר כ"כ כיף ! ואני בדעה שנסיעות מסביב לעולם פשוט מעשירות את הנפש ! לחוות את ההתרגשות שבמטוס הממריא, לראות נופים אדירים, לספוג תרבויות שונות, להכיר אנשים חדשים, לטעום טעמים חדשים ובכלל, לנער קצת את האבק מהיום יום ולהיסחף לאוירה שונה....אחחחח......כמה שזה מדגדג לי באצבעות......ועוד משהו כיפי שגיליתי בשנים האחרונות – לחזור הביתה אחרי כל החוויות הנפלאות האלה ולהרגיש שאין כמו בבית !!! כי אני מתה על הבית החדש והיפה שלי !!! חחחחח........אבל רגע....לפני שכבר חוזרים......אנחנו עדיין בשלב ההכנות – יש עוד כמה דברים שאנחנו צריכים לסגור ולברר לפני הנסיעה - להזמין רכב, לחפש מפות ולקנות כרטיסים לכמה מופעים שאנחנו רוצים לראות שם. ואם לרגע דאגתן, אז אני לא מתכוונת להיעלם - אני כבר עובדת על פוסטים שיהיו מוכנים מראש לפני הנסיעה, כדי שלא יהיה לכן משעמם כאן Jאז כמו שכבר סיפרתי לכן, בעלי החליט לכבוד הטיול שהוא רוצה מצלמה חדשה (תתכוננו להמוווןןןןןןןןן תמונות) וכרטיסים למשחק פוטבול ואני החלטתי שאני רוצה..........

ניחשתן כבר ?

חחחחח
לקים !!!(וכמובן שעוד מלאאאאאאאא דברים אחרים J )אז אם למשהי מכן יש עצות/טיפים/המלצות איפה לעשות קניות שוות, אני מאוד אודה לכן אם תשתפו אותי


Yes, this is the real reason for buying the camera JIn a few weeks, we will land in the USA for a one month visit ! And by "we", I mean my husband and me.We got our flying tickets and I was searching the web for weeks to find us good hotels to stay in, so you can say everything is pretty done and now we just have to….wait for our flight ! And plan our shopping ! lol……
This would be my second time in the US, and hopefully not the last….hahaha…..and this time we decided to focus on the west coast, so we will be visiting San Francisco, L.A, San Diego, Las Vegas and some of the parks in Utah.
And we just can't be in the US and not visit NY again, right ? So will be visiting New York also !!!Oooooohhhhhhhh I just can't wait !!!!
I love to travel ! And I think travels around the world makes your soul richer ! To experience a plane take off, to see some amazing views, to absorb different cultures (although in this case there is no such a difference), to meet new people, to taste some new things and to be carried away to a different atmosphere…..mmmmm…..this tickles my fingers….And another fun thing that I discovered lately – is to come back home from a trip and to think to myself that after all, there's no place like home ! Because I love my beautiful new home !!! LOLBut wait…before we'll talk about coming back, we still have some more arrangements to do – rent a car, get maps and buy tickets to some shows that we want to see. And if you were worrying for a moment – I'm not planning to disappear and I'm working these days on some posts to publish here when I'm gone, so you won't get bored JSo as I already told you, my hubby decided to buy a new camera for this trip (prepare yourselves to toooonnnss of pictures…lol) and a football tickets and I decided I want…….
You guessed already ??

Lol

Polishes !!So here is the part where you get into the picture...:-)I need your help ! So please – if you can let me know where should I buy polishes in the areas I mentioned, in good prices and/or large variety – I would be very thankful to you !My "most wanted" are –


OPI, Essie, Color Club, Zoya, Misa, Nubar, China Glaze, Icing, Claire's, illamasqua, Sinful and there are probably some that I forgot


Also, if there are other good brands that you recommend me to buy, or if there are web sites with coupons for shopping (even not just polishes) that you know, please write me that too.Would you please help to a poor lacquers hunter ???I really need your help in this part and I would appreciate any advice that you'd give me, so thank you sooooooooooooo much in advance….lolGlittermillie's Giveaway !!

.

Congrats to glittermillie.blogspot.com for her 50+ followers !!


This is a very good reason for a party and she is having a great giveaway !

This giveaway is for Glittermillies's fllowers only, so if you're not signed in yet as one of her followers, you should hurry up and sign in - she has a great blog, beautiful pictures and she is soooooo sweet !

you can find all the details here: glittermillie.blogspot.com

Aug 24, 2009

Christmas Exchange and welcome to my new followers

.

טוב, אז לאור העובדה שאני כל הזמן נזכרת בדברים קטנים שרציתי לומר, החלטתי לנסות לרכז את הכל בפוסט אחד (וכבר עכשיו אני בטוחה שאני אשכח משהו ! חחחח......)

ככה:

קודם כל, מתנהלת החלפת לקים עולמית בין הבלוגריות לכבוד חג המולד המתקרב, שמארגנת אותה ניקול שכותבת את הבלוג הזה (וכאן גם הפרטים על ההחלפה)– http://magicxmaid.blogspot.com/2009/08/nail-polish-bloggers-christmas-exchange_18.html ושפחתכן הנאמנה החליטה להצטרףJ איזה רעיון אדיר זה היה מצידה ! אז צפו לראות בנובמבר חבילת הפתעות (מושלגת אולי ?) נוספת.....

דבר נוסף שרציתי לומר כבר הרבה זמן – תודה רבה לכל המשתתפות החדשות שעוקבות אחר הבלוג שלי ! האמת היא שכמעט וויתרתי על החלק הזה בעברית, מכיוון שהרוב המוחץ הן לא מהארץ, אבל לכל הישראליות הבודדות שכן עוקבות אחריי - תודה רבה ותדעו שאני מעריכה את זה מאוד ! :-)

ובהקשר דומה – כבר הרבה זמן שאני מתכננת לעדכן את רשימת הבלוגים שלי ואני מאוד מקווה לעשות זאת בקרוב, אז לכל מי שעדיין לא מופיעה ברשימה שלי – נא לא להיפגע וכל מי שרוצה להופיע ברשימה מוזמנת לשלוח לי מייל ל- tuli321@gmail.com עם קישור לבלוג שלה. בנוסף, כל מי שרוצה לקבל עדכון למייל שלה כשאני מפרסמת פוסט חדש, מוזמנת גם לכתוב לי את המייל שלה ואני אדאג לעדכן את זה ברשימות שלי (לא יודעת למה עשו את זה ככה כאן ולא כמו באתרים אחרים, אבל זה מה יש....) כבר שמתן לב שאני קצת מעופפת בזמן האחרון, וזה כי יש לי מלא דברים על הראש, אז אם זה ייקח קצת זמן זה לא כי שכחתי, זה כי אני.........

והנה עוד דבר שרציתי לשתף אתכן בו – קניתי מצלמה חדשה ! יותר נכון....בעלי החליט לקנות מצלמה חדשה ואני אמרתי סבבה....חחחח.....עכשיו התמונות שלי אמורות להיות עוד יותר מדוייקות וגם לפי מה שהבנתי, יש אפשרות לזום הרבה יותר רציני.....בהחלט ייבדק בקרוב !

האמת היא, שהיתה לו סיבה לקנות את המצלמה, וזה עוד אחד מהדברים שרציתי לספר לכן, אבל החלטתי להשאיר את זה לפוסט נפרד ולהשאיר אתכן בינתיים במתח...חחחחחחח....

אבל צילמתי לכן בינתיים את המצלמה החדשה שלי :

אז צפו לפוסט הבא שבו אני אגלה את הסיבה האמיתית לקניית המצלמה...........
Well, I have so many little things that I wanted to tell you lately, that I decided to try and centralize it all in one post…..so here it goes:

First – If you still don't know, there is going to be a big Bloggers Christmas polishes exchange, organized by the lovely Nicole – how cool is that ? You can find all the details here: http://magicxmaid.blogspot.com/2009/08/nail-polish-bloggers-christmas-exchange_18.html

Hope you all join in – this is going to be so fun !!

Another thing that I wanted to say for a while - To all of my new followers - Welcome to my :-blog and thank you so much for following me, I really appreciate it !

And also, I've been planning to update my blog list for a long time, and I hope to get to it soon, so if I haven't updated your blog yet – please don't take it personally, and if there is anyone who want me to add her (or his) blog to my blog list, please write me an email to tuli321@gmail.com with your blog's name and link. In addition, if anyone wants to get an email when I post a new post, please write me your email and I'll make sure to update your email in my list……

Here is another thing I wanted to share with you – I bought a new camera ! actually, my husband decided to buy a new camera and I said that's cool….lol…so now my pictures are supposed to be more sharp and accurate…I'm sure going to check this out soon !

Well, the truth is, that he had a good reason to buy this camera, and this is another one of the things I wanted to tell you, but I decided to leave it to my next post….lol…..so for now, here are some pictures of my new camera J

Stay tuned for my next post, where I'll tell you the real reason for buying this camera…..

Aug 17, 2009

Revlon Runway Collection party !

.

מכיוון שהפוסט היום ארוך במיוחד, ומאחר ואני חייבת לכתוב אותו גם באנגלית (כפי שתבינו בהמשך), אני אחרוג היום ממנהגי ואכתוב רק באנגלית.* * * * *
The lovely Janet from Revlon has sent me these artificial nails from Revlon Runway Collection, to try them out. I usually don't wear artificial nails, so I wasn't sure what to expect, but when I got my package, with 7 packs of different designed nails, I thought to myself that this is a good excuse for a ......party !!! …lol


So…last Friday we gathered together and had a little Revlon nails party…and by we, I mean my mom, my sister, my brother's girlfriend, a family friend, her brother and his girlfriend (and if you wonder what about the guys – they were in the other room, with their Playstation 3, glad that they have some quiet time to play…lol)

I took a close pictures of all the designs, so you can see how gorgeous they are – I

love each one of them !Every pack includes 24 nails that come in 12 different sizes, a bottle of nails glue and an orange stick. The application process is really easy and quick – First, you have to choose the right nails that fits your natural nail base (the fact that it comes with different sizes is very helpful). After you chose the nails that fits best to your natural nails, you apply some glue on your natural nail (don't apply the glue on your entire nail - it spreads) and than press the artificial nail firmly for about 10 sec.


I loved their length – that was a perfect length for me, not too long and not too short, and I loved the fact that they are pretty thin so it is the closest "natural nail feeling" as you can get (although no can no do, natural nails are always more comfortable to me).

Back to our little party – my sister has an acrylic nails, so she didn't use these ones, but since she is our "expert" to fake nails, she was in charge on gluing everyone's nails J

Our friend and my brother's girlfriend were first – they didn't have any problem and their nails looked perfect with these nails – a very natural and clean look

I had a little problem with mine, probably because of my flat nail structure – I had air bubbles. We tried different ways of gluing, but they still were there. I read about similar experience on http://gettinnailed.blogspot.com/ , but although it was a bit disappointing, they still looked great from far and you could notice this just if you're looking very close.

My mom had a different problem - she is a "biter" (she bites her nails), and since these nails are very sheer, you could see through them the fake part. Again, from far they looked great and you couldn't notice that, only if you looked close. My mom suggested that they will make some nails with another base, that won't be so sheer, for biters like her.My brother's girlfriend's nails
My brother's girlfriend's nails

Our friend's nails
My mom's nails
My mom's nails

These are my nails after 7 days (!!) including cleaning, cooking and showers (:-) ) – the prints on the tips were a bit off, but you could have notice that just in a close-up like this – they looked great and were very comfortable ! I was really surprised that they lasted so long - that was awesome J


The less fun part was to remove them…lol….I used an acetone at first and than I discovered that hot water did a better job for me – So my advice is to soak them in hot water for about 15 minutes.
Well, you have to know my nails already....lolWe all thought that our nails look beautiful with these nails, we loved the designs and everyone agreed that they looked very delicate and natural – so I can definitely say that our little nails party was a success – so thank you Revlon J

These nails are also a great solution if you have an event and want your nails to look organized and painted in 5 minutes – it is ideal for situations like this !


And if someone there reads it – I would really want to ask you to make another collection of these nails, with more colors and nail art ! I think that colored nails would solved the "biters problem" and the air bubbles problem, and since I love nail art, and I know that there are many girls like me that love nail art but don't know to do it themselves – I would LOVE to wear some of your artificial nails with sophisticated nail art ( not just French manicure).

And here are some more pictures from the "party" J


My sister's acrylic nailsOur friend and his girlfriend (sending you kisses wherever you are:-))
And her long natural nails

 

Discounts