Apr 8, 2009

Happy Passover !!!!!!

.

חג פסח שמח לכולם !!!


הפוסט הזה הוא פוסט חגיגי ומיוחד ואני רוצה להקדיש אותו לחברה חדשה ויקרה שהכרתי, שותפתי לכל אהבות הלקים והקישוטים ומוצאת אתרים שווים נדירה במיוחד - ניצ !!אז ניצ....הפוסט הזה הוא בשבילך ! :-)
ובנוסף הפוסט הזה מיוחד, כי החלטתי לשים בו גם תרגום באנגלית לכל אלה שכתבו לי שהן לא מבינות מה אני אומרת. לא בטוחה שאני אעשה את זה כל הזמן, אבל לכבוד פסח, חשבתי לשתף גם אותן.
ו ב נ ו ס ף......החלטתי להפסיק להתבחבש לי בענייני הזכר / נקבה כאן ולהתחיל לכתוב כאן רק בלשון נקבה.....ואם יש כאן מישהו שזה מפריע לו, מוזמן לפנות אליי, ובינתיים....שלום לכולכן ! חחחחאז השבוע היה אצלי בסימן נקיונות וגיליתי שזו בעיה לא קטנה לקרצף את הבית ולפרסם פוסט של ציפורניים באותו זמן....השתדלתי לשמור על הציפורניים מכל משמר וזה פחות או יותר הלך ככה : להסתכל על הסמרטוט, להסתכל על הציפורניים, להסתכל על הסמרטוט, להסתכל על הציפורניים, לשטוף את הסמרטוט, לבדוק את הציפורניים, וכו' וכו'...אני מניחה שהבנתן את הרעיון..... הרגשתי קצת פאתט...אבל היי ! הצלחתי לשמור על הציפורניים :)

ואח"כ הגיע שלב הכנת האוכל (השנה אנחנו חוגגים אצל ההורים שלי אז לא היה הרבה מה להכין, אבל בכל זאת הייתי צריכה להכין כמה דברים) והאמת היא, שהשלב הזה היה די דומה לשלב הקודם, רק במקום הסמרטוט תשימו כלי מטבח.....

כל זה לקח לי כמה ימים ואחרי שבסוף היום הראשון הציפורניים שלי נראו זוועה, הקדשתי בסוף כל יום זמן לטיפול ידיים שכלל פילינג (קצת, לא משהו מאסיבי), סבון, קרם ידיים, שיוף אם צריך ולק מונע סדקים של תפוח. ככה בסוף כל יום הידיים שלי חזרו למצב נורמלי.

ואחרי כל זה הגיע השלב האהוב עליי – שלב הלקים !! חשבתי לעשות משהו שקשור לפסח ולא ממש הצלחתי למצוא....אז החלטתי ללכת על דוגמא מאחת הפלטות של קונאד שמאוד הזכירה לי את החורים במצה....חחחחח...... זה לקח לי קצת (הרבה) זמן ועדיין....עדיין לא הצלחתי להגיע לדיוק מושלם, אבל זה בהחלט משתפר.....
ואחרי שסיימתי, כאילו הדוגמא הגדולה הזאת (ששמתי אותה בסוף על כל הציפורנייים ולא רק על אחת, כמו שתכננתי) לא מספיקה, החלטתי שכדי להמחיש שתקופת העבדות נגמרה ואנחנו חופשיים לעשות כל העולה על רוחנו..........הוספתי גם אבנים שקופות ....חחחחחח......זה היה כיףףףף !!!

מה שרואים בתמונות הולך ככה : שכבת בסיס, 2 שכבות (אפשר גם רק אחת) של Mademoiselle של Essie, דוגמא עם לק לבן של קונאד, מעל זה עוד שכבה של Mademoiselle (לא חובה אבל זה הרבה יותר יפה ככה לדעתי), אבנים מודבקות ומעל הכל – שכבה של מייבש.......אמרתי פוסט מיוחד, לא ?

והנה הן, ציפורני ליל הסדר שלי בסימן מצה :
Essie - Mademoiselle + Konad-plate 65

Hello to you my overseas friends !!!!

You asked - so I'm writing to you also in English (this is my first time in English here, so please excuse me if I'll have some mistakes….:-) )
First, I want to say that this post is dedicated to my dear new polish holic friend...Nitzan ! so.....Nitzan, this post is for you :-)

This week and the next one, we are celebrating Passover here, and it's a tradition to clean your house thoroughly on this holiday…so I cleaned and cleaned and every moment I've checked my nails…..telling myself that I have a post to publish…..lol….

And here I am, after all the cleaning…..ready for my Passover post :-)
I really wanted to do something that's related to Passover on my nails, but I couldn't find anything….so I've decided to use a pattern I have on one of my Konad's plates, that reminds me a lot the holes in the Matza. And for those of you who don't know what Matza is, here is a picture (it's a kind of a bread that we're eating in Passover…..it taste like kind of a cracker)
What are you saying ? is there any similarity to my Passover's nails ? lollllllll…..
So here is the order this time – one coat of basecoat, 2 coats of Essie – Mademoiselle, Konad with white Konad special nail polish, another coat of Mademoiselle, clear rhinestones and above all – Top Coat…….
Wow…….that was a long one today……..

So that was all for today my friends….hope you enjoyed my translation and Happy Passover to all !!!!!!!


ואחרי שסיימתי גם את החלק הזה, אני מאחלת לכולנו ליל סדר נעים וטעים וחג שמח, כשר, חופשי ומאושר לכולם !!!

16 comments

Nixxy said...

Happy Passover! And those nails are GORGEOUS!

Nessa said...

Great nails! I can never get my images straight like yours. Happy Passover!

Lucy said...

Most importantly Tuli, Happy Passover. Beautiful Konadicure.

Velvet said...

What a beautiful design you created for Passover! I'm in love with how gorgeous your nails look. They are perfect! That's so kind and sweet of you. To translate for us "English" speakers...lol! Happy Passover!

Tuli said...

Nixxy - thank youuuuuuuu :-)

Nessa - thanks and just for you to know, I'm still practicing on my Konad's skills and also can't get my images straight all the time...sometimes it takes me 5-6 tries to do one nail...:-)

Lucy - thank you !

Velvet - you made me blush ! lol...thank you so much ! and I hope you enjoyed the English part ( hopefully I didn't make a lot of embarrassing mistakes...lol)

Nitzan said...

Why didn't you tell them in English that this post was dedicated to me???!!! ;)

Great nails you got there! loved it .
Hag sameach and Thanks for the post , always happy to share this polish holic virus with you :)

Tuli said...

Nitzan - thank you and.....you can go read it again now....:-) :-) :-)

Nail Fanatic said...

Very creative! I like it :) And Happy Passover to you! My boyfriend is half Jewish so he's with his family celebrating while I'm all home alone with nothing to do but do my nails haha

Nitzan said...

It was joke but thank you dear!

Charming nails: said...

Your nails are so cute :)

Tuli said...

Nail Fanatic - thanks and...you know..there are some people who prefers spending time along doing their nail rather than be in a familiy dinner...lol :-)

Charming nails - thank you !

Astasia said...

Hi Tuly!
I'm Astasia from Italy.
Happy Easter, i have added your blog on mine on link section...
Your last creation is very nice and cute!
I have a nail blog too :-)

Tuli said...

Hi Astasia !
Thank you and Happy Easter to you :-) I've checked your blog and I really like it ! how nice to have a new friend from Italy :-)

Savvy said...

Tuli, your design looks amazing! It's gorgeous. Thank you so much for translating for us English speakers. That was very sweet of you.

<3 One of your new fans!

Tuli said...

Savvy - that was so nice of you and you're very welcome ! thank you :-)

Shilpa Ghosh said...

Tuli, What a lovely nail designs.I actually discovered your blog site today and i'm sure i'm gonna visit your site a lot. Thank you for translating in English.

:a: :b: :c: :d: :e: :f: :g: :h: :i: :j: :k: :l: :m: :n:

Post a Comment

 

Discounts