Apr 27, 2009

I love that turquoise !

.

אז הנה, כמו שהבטחתי, אני מתחילה בסדרת התמונות של הלקים החדשים שהראיתי לכם בפוסט הקודם ! זה ייקח לי כמה פוסטים כדי להראות לכם את כולם, אבל יש לכם סבלנות , נכון ?

טוב, נו....אני יודעת שכנראה רובכן כמוני כאן, גרועות בדחיית סיפוקים, אבל רק הפעם......חחח


הלק הראשון שהייתי חייבת לנסות היה הלק הטורקיז הזה. אם שמתן לב, קניתי שני טורקיזים - אחד על בסיס כסף ואחד על בסיס זהב, זה שכאן הוא זה שעל בסיס כסף, ותוכלו לראות את זה יותר בברור בתמונה האחרונה.


הלק הזה ללא כותרת - אין עליו שם חברה, אין מדבקה, אין מספר, כלום....לפי מה שנראה לי, הוא של חברת Top Nail, שזו החנות ממנה גם קניתי את הלקים האלה, ונכון.....זה מאוד שונה מהרכישות הרגילות שלי, אבל הפעם החלטתי להעיז וללכת על דברים שפחות מוכרים לי, במחשבה שאין לי הרבה מה להפסיד...הדבר היחיד שקצת חבל לי, זה שאין לי פרטים לתת לכן, אז אם מישהי מכן תהיה מעוניינת, אני אנסה להשיג את הפרטים עליו.

שמתי עליו עין כבר בהתחלה ותחושת הבטן לא הטעתה אותי. ללק הזה יש צבע צבע מהמם בטירוף ! מאוד דומיננטי ולא לבעלות הלב החלש...חחחח....וחייבת לציין שבמציאות הוא אפילו קצת יותר כהה ו"עמוק" מאשר בתמונות כאן, למרות שעשיתי אינספור נסיונות. הוא מתייבש בסדר, לא מאוד מהר, אבל עם שכבה של מייבש הוא בסדר גמור והוא מחזיק כבר יומיים על היד שלי בצורה נהדרת - לא התקלף וכמעט שאין "נסיגה".


החיסרון שלו הוא, שהוא נמרח בצורה ממש גרועה. היה לי ממש קשה למרוח אותו, והמרקם המטאלי שלו ממש לא הקל עליי. כמעט והתייאשתי באמצע, כי לרגע זה באמת היה נראה לי כמו ברדק אחד גדול על היד, אבל בסוף היה שווה ! בתמונות רואים שתי שכבות של הלק הזה, שמספיקות בהחלט כדי להגיע למראה אטום, והאמת היא, שגם כבר אחרי השכבה הראשונה המראה הוא די אטום, וזה טוב, לאור העובדה שהיה כ"כ קשה למרוח אותו.
ואם הצבע המהמם שלו לא מספיק, אז היתרון הנוסף שלו הוא, שהוא עובד נהדר עם הקונאד ! לדעתי זה כבר שווה !! אז לא יכולתי להתאפק, וצילמתי לכן כמה נסיונות:


איך השמיים כאן ? יפים הא ? החלטתי להוסיף הפעם גם קצת אוירה מכאן :-)

טוב, מאוד מקווה שהיה לכן כיף הפעם, ועד ללק הבא.....

ביי ביי ונשיקות !

Hello to you my friends !

Well, like I promised, this one is the first from series of my new polishes photos (those from the last post, remember ? ) so....here it comes :-)

The first polish I had to try was this turquoise - if you've noticed, I bought two turquoises, one based on silver and one based on gold - this is the silver based one.

It has no name, no brand, no number...nothing, but I just had to buy it....I think it belongs to Top Nail, which is the name of the store I bought it from....and you're right, I don't usually buy that kind of polishes, but this time.....well, I felt like I have nothing to lose...lol....but if one of you will be interested, you can contact me and I'll try to help :-)

Soooo.....this one is absolutely gorgeous ! and I have to say it is a bit more darker and "deeper" than the pictures, although I tried to take like a milion picture of it... it dries o.k. and it last already two days on my nails, no chipping and stuff.

The main minus of this polish - it is really hard one to apply, little bit sticky, and it's metal texture doesn't help at all. I almost gave up on him in the middle of the applying....but I didn't.....and it was worth it, isn't it ?

Here are two coats, and it's totally opaque. in fact, it's pretty opaque at the first coat also....

and the bonus is....it works great with Konad !!! I took some pictures of attempts I've done with the Konad, that you can see....

So, hope you had fun this time, and 'till the next polish.......

bye bye :-)

10 comments

Mary said...

Those are lovely polishes and I love what you did with your Konad! Seriously, one of the prettiest designs and color combinations I've seen :)

Nitzan said...

PERFECT!!!!!

I Just loved what you did.great combination of color ans they are so fit to one another!

Very very impressive

Velvet said...

I just love this color! The konading is awesome! I love the roses!! So pretty all together! You do such a fabulous job with picking color combinations. And also picking out konad plates to use!

Nail Fanatic said...

I am totally jealous of your konads. I can't do it right even with plenty of practice :( haha I love how you did it with two different colors

Nixxy said...

pretty! you can never go wrong with turquoise, can you? :)

Tuli said...

Mary - wow, that's so fun to hear !How kind of you :-) thank you so much !!

Nitzan - thank you ! I love this combination too, and I really hoped that this polish will work well with the Konad :-)

Velvet - thank you ! and talking about plates....I need to have some more...lol..and I really want to have some of the new ones :-)

Nail Fanatic - the two colors was the last minute idea..happy to hear that you liked it :-) and I think Konad is all about practice...I still have some images that don't come out clear...just need to practice :-)

Nixxy - you're right, those two colors always goes good together ! and I was so glad that this turquoise worked well with the Konad :-)

Astasia said...

Amazing with the black!!!
But that polish hasn't a name???
Incredible with konad the result is perfect!!!

Tuli said...

Astasia - thank you ! and no....as I wrote, this polish has no name, no brand, no number...but if you want, I can check for details for you, so if you do, please send me an e mail and I'll do my best :-)

Vanessa said...

Gorgeous color, and the Konading is simply stunning as well! I really like this :)

Tuli said...

Vanessa - you are so sweet ! thank you very much :-)

:a: :b: :c: :d: :e: :f: :g: :h: :i: :j: :k: :l: :m: :n:

Post a Comment

 

Discounts