May 2, 2009

More new polishes

.

שלום לכולכן ! איך עבר יום העצמאות בגזרתכן ? מקווה שביליתן ונהניתן :-)

היום אני ממשיכה בסדרת התמונות של הלקים החדשים, שהתחלתי כאן לפני יום העצמאות, ויש לנו עוד הרבה להספיק, אז הנה מתחילים....

הלק הראשון הוא של חברת Gold, מס' 738. בבקבוק הוא היה נראה לי אפור כהה מאוד, מלא בנצנצים. כשמרחתי אותו, ראיתי שהוא קצת יותר בהיר ממה שחשבתי, עם גוון מסויים של ירוק זית בתוכו, ואכן, הוא נוצץ, אבל לא בדיוק כמו שחשבתי.

ואולי כאן זה הזמן להגיד את זה – כשקניתי את הלקים האלו של גולד (סה"כ שלושה נדמה לי, את השאר אני אפרסם בהמשך), הם נראו לי בבקבוק קצת הולוגרפיים והיו לי ציפיות גדולות מהם. כשמרחתי אותם ראיתי, שאכן הם נוצצים, אבל לא בצורה שחשבתי....הנצנצים בהם לא בולטים כמו בלקים הולוגרפיים, המרקם הוא סוג של "משופשף", אם אתן מבינות למה אני מתכוונת ומתקבל מראה יותר מטאלי נוצץ, מאשר הולוגרפי. טוב, אז כנראה שטעיתי בציפיות שלי, אבל עדיין מדובר על לקים מקסימים, עם המון נצנצים חמודים בתוכם ששובים את העין.


למרות שהוא היה קצת שונה ממה שדמיינתי, אני מאוד מרוצה מהצבע שלו. אין ספק שהגוון הזה של האפור מעניין ולקים מעניינים אני אוהבת :-)

הלק הזה היה בסדר למריחה, לא יותר לא פחות. קצת סמיך וכמו תמיד, מרקם מטאלי תמיד מקשה עליי את המריחה (למרות שזה לא לחלוטין מטאלי, אבל יש בו את האלמנט הזה). הייתי צריכה למרוח 3 שכבות כדי להגיע למראה אטום והתוצאה לפניכן:
Gold - No. 738הלק השני הוא של טופ נייל, מס' 28. מעין זהב – ברונזה נוצץ. לא מהצבעים האהובים עליי בדר"כ, אבל קניתי אותו בשביל הגיוון ובשביל הקישוטים.
חשבתי למרוח אותו הפעם על כל הציפורן כדי שתוכלו להתרשם ממנו, ולמרות שכמו שכתבתי, הצבעים האלה הם ממש לא הכוס קפה שלי , אני חייבת לציין שהוא הפתיע אותי לטובה. הצבע שלו היה הרבה יותר עדין על היד, מאשר בבקבוק, והנצנצים שלו נחמדים מאוד.


מבחינת מריחה, גם כאן, החיים לא דבש, אותו כנ"ל כמו בקודם – קצת סמיך, מרקם מטאלי מקשה, אבל בגדול – סביר בהחלט ולא משהו שאי אפשר להתמודד איתו...חחח
בתמונה רואים 3 שכבות, למרות שגם אחרי שתיים מגיעים למראה אטום ויפה.


NTP - No. 28הלק השלישי הוא גם של טופ נייל, מס' 33. קצת קשה לי להגדיר במדויק את הצבע – מעין חום – כסוף מטאלי. על היד הוא ממש מזכיר לי צבע שמפניה....
גם הלק הזה הוא בעל מראה מטאלי עם נצנצים קטנים. הצבע שלו הוא די עדין, אבל המרקם המטאלי הופך אותו ל"נועז" יותר. הוא באמת מזכיר לי צבעי שמפניה של מכוניות...זה התיאור הכי טוב שהצלחתי לתת לו......חחח...


מבין השלושה, הלק הזה היה הכי נוח למריחה. לקח לו קצת זמן להתייבש (גם אחרי מייבש), אבל אחרי שתי שכבות הוא כבר היה אטום. אני שמתי עוד שכבה אחת דקה, בשביל הגימור.....המטאליים האלה לא עושים לך חיים קלים....:-)


NTP - No. 33


נו, מה אתן אומרות ? אהבתן / לא אהבתן ?
בכל מקרה, אתן חייבות להודות שהפעם חרגתי בשבילכן מהסגולים –ורודים –אדומים שלי, כדי להביא לכן משהו קצת שונה....חחחח


Hellooooooooooooo :-)


After Independence Day, today I'll continue in my new polishes series. We have a lot to catch up, so here it comes…..

The first one, is from Gold, No. 738. In the bottle, it seemed very dark grey, full of glitter. When I applied it, I saw it's a little less dark than I though, with kind of olive shade in it….And maybe that's the time to say it – when I bought those Gold polishes (total 3 if I remember right…I'll post the rest soon), they seemed to me kind of holographic and I had big expectations….when I applied them, I saw they are very glitter, but not the way I though it would be….the glitter are not so bold (if that is the word) and the texture is kind of "worn out", if you know what I mean (hope you do…lol), so the total look is more metallic, than holo…but yet, they are lovely, full with little eye-catching glitters :-)

So even though it was a bit different than I imagined, I was really satisfied with this color. It has a unique shade, and as you know, I love unique polishes :-)The application was o.k., a bit sticky and as always, metallic texture is always harder to work with (although it's not totally metallic, but it has that element), it took 3 coats to get opaque look and it dries reasonably.


The second polish, is from NTP (by TopNail), No. 28. This is kind of gold – bronze shade. These kinds of colors are usually not my favorite, but I bought it for variety and for decorations.


This time, I applied it all over my nails, so you can be impressed with the color, and although, as I wrote, these colors are not my cup of coffee, I have to say that this one surprised me. Its color is much more delicate on the nails, than it is in the bottle, and its glitters are really nice.


Like the first one, this one too is not the easiest to apply, especially with the metallic texture, but it's reasonable and not something you can't handle with. In the pictures you can see 3 coats, although it is opaque even after 2 coats.
The third one is also from NTP, No. 33. It's a bit hard for me to define that color – kind of metallic brown – silver…maybe champagne.. this one too is metallic with lots of tiny glitters.


It is a delicate color, but its metallic texture makes it more "daring". It really reminds me cars champagne colors…that's the best description I could have thought of …lol
This one was the easiest to apply. It took it some time to dry, but it was opaque after 2 coats. I applied one thinner coat, for the finish….those metallic doesn't make it easy for me…lol

So, what do you say? Did you like it? You have to admit that I deviated from my purples – pinks – reds boundaries this time, to show you something different….lol


And if we talked about champagne, lets have a toast!

L'Chayim !
Cheers !
Prost !
Skål !
Santé !
Salute !
Tin tin !
Salud !
sharafe !


And you're all invited to add some more !
9 comments

Velvet said...

The champagne description is a perfect way to describe these colors. I think they look very nice on you. It can be hard to wear "new" colors,that we are not used to wearing. But it is good to try them out. I am always pleasantly surprised with some colors. So...I raise my glass of champagne, and make a toast to " the rainbow of nail polish colors", Cheers!

Nitzan said...

למרות עייפותי הנוראית הייתי חייבת להכנס לומר לך שיצא לך נורא יפה אם כי רואים שהאיכות שלהם ירודה קצת חוץ מהאחרון. נורא מבאס...מקווה שסיימת את שלב הדרדסית שלך ;)

נשיקות!

Mary said...

They're all very pretty! I have a hard time getting some golds to work on me, but I love them. The #738 is really unique, I think that's my favorite. Fill up my glass, too!

Tuli said...

Velvet - lol....Cheers !! And yes, I also think it's good to try new colors, and in this case, two of them I wouldn't mind to wear again (the first and the last) :-)

Nitzan - תודה רבה שנכנסת והגבת במצבך ה....עייף, אני מניחה..חחח....גם אני חושבת שהאחרון היה נראה הכי טוב והוא גם נמרח יותר טוב, וגם האפור הראשון עם קצת מאמץ נראה יפה בסוף :-) וכן, סיימתי את שלב הדרדסית, היה סיוט ! נשיקות חזרה :-)

Mary - thank you ! and I have hard time with golds also, and this time especially with No. 28, but as Velvet wrote, and I agree, it's good to try new colors once in a while :-) Cheers !

Nail Fanatic said...

The first one reminds me of opi's brand new skates!

tuli said...

Nail Fanatic - I think you're right, there is a similarity between those two. In this one, there is a bit of olive green, and I think OPI Brand new skates doesn't have this green shade...

Vanessa said...

I love these; all are very pretty colors!
NTP - No. 33 and Gold - No. 738 are stunning!
The golden one is pretty to look at on you, however I'm also the kind of person who loves golds in theory, but I too have trouble getting them to work with my skin tone..

Ohhh; it was so long ago I drank Champagne - I love it, I will have to get a bottle soon ;) Skål!!

Tuli said...

Vanessa - thank you ! and... Skål!! :-):-)

Anonymous said...

אנונימי= iefrat
הי, מאוד נהניתי, את מורחת לק מקסים, איפה את
מוצאת את הלקים המיוחדים האלה? GOLD וכו'
אני אחפש אותך בפורום ואשלח לך מסר...

:a: :b: :c: :d: :e: :f: :g: :h: :i: :j: :k: :l: :m: :n:

Post a Comment

 

Discounts