Apr 26, 2010

Package from Portugal :-)))

.
את החבילה המדהימה הזאת קיבלתי מאנה מפורטוגל. אנה כותבת את הבלוג המקסים http://missverniz.blogspot.com/ והיא זכתה בגיבאווי האחרון שלי לכבוד הולנטיינ'ס.

אחרי שהיא קיבלה את החבילה ששלחתי לה, היא כתבה לי מייל שחבילה ממנה עם דברים מפורטוגל עושה את דרכה אליי – לזה באמת לא ציפיתי !


ובאמת, לפני כמה זמן נחתה אצלי החבילה המהממת הזאת ומה אני אגיד לכן – אנה בהחלט פינקה אותי !

היא שלחה לי לקים מהממים מחברות שונות, שעל חלקן שמעתי אבל מעולם לא יצא לי לנסות, כולל לק לקישוט של Essence, ליפ גלוס של Essence וממתקים טעימים !

לא הספקתי לעשות סווטצ'ים של כל הלקים, אז אני חייבת לכן .....:-)

אבל הנה שניים מהם:

Dote Porto Seguro – ורוד שימרי עם נגיעה מטאלית. המברשת שלו היתה לי מאוד מוזרה, מסורבלת כזאת ולהפתעתי דווקא המריחה איתה הצליחה יפה. 3 שכבות הביאו למראה אטום למדי וזמן הייבוש היה די מהיר.

Risque New York – ירוק-כחול אפרפר. לא יודעת מה תהיה ההגדרה המדויקת של הצבע הזה, אבל כן יודעת להגיד לכן שהוא מהמם ! אף פעם לא ניסיתי לקים של החברה הזאת ובהחלט התרשמתי לטובה. המרקם הוא קרמי וקצת ג'לי, אבל לא לגמרי....הוא נראה קצת מיימי בשכבה ראשונה אבל בשכבה שניה הוא כבר אטום ומוכן לדרך. הגימור שלו חלקלק ומבריק ואני מאוד מאוד מרוצה ממנו, הוא בהחלט הולך לככב אצלי.אני אשתדל לעשות את הסווטצ'ים של שאר הלקים בהמשך, כדי שתוכלו לראות את שאר הצבעים ובינתיים, אם גם לכן מתחשק לשלוח או לקבל חבילה מחו"ל או מארץ, אני מזכירה לכן את שוק הלקים שלי –המקום להחליף לקים משומשים או חדשים עם בנות מכל העולם - אתן יכולות להירשם בקלות ולהצטרף לאחוות המחליפות J


לחצו כאן - שוק הלקים של תולי

חבילות זה באמת דבר כיפי !

Risque - New York
Dote - Porto Seguro
I received this amazing package from Ana from Portugal. Ana writes the fabulous blog http://missverniz.blogspot.com/ and she won my last giveaway for Valentine's Day.

After she got the package I sent her, she wrote an email telling me to expect a package from her, with things from Portugal – I really didn't expect that !And a while ago, this gorgeous package landed in my house and what can I tell you – Ana has definitely spoiled me ! She sent me stunning polishes from all different brands, some I heard about but didn't have the chance to try, Essence nail art polish, Essence lipgloss and yummy candy !

I didn't managed to do swatches of them all, so I owe you…..:-)

But here are 2 of them:

Dote Porto Seguro – shimmering pink with metallic touch. Its brush was very weird to me, kind of clumsy, and I was surprised to discover that the application turned out very well with it. 3 coats got me a pretty opaque look and the drying time was fast.

Risque New York grayish green- blue. I'm not sure what would be the best definition for this color but I do know to tell you it is stunning ! I've never tried polishes from this brand and I'm definitely impressed. The texture here is crème and a bit jelly, but not totally jelly….it looks a bit watery in the first coat but after the second coat it's opaque and ready to go. It has smooth glossy finish and I'm very pleased with it.

I'll try to show you the rest of the swatches in the next posts and in the meanwhile, if you also feel like sending or receiving a package from overseas, I remind you my polish market – the place to exchange used or new polishes with girls around

the

world – you can easily subscribe and join the swapper's brotherhood J


Click here - Tuli's Polish MarketPackages are really a fun thing !

3 comments

Miss Verniz said...

Hello,

I loved to see the polishes in your nails....they look really well....!!! I'm very happy you liked the package and all the products....!!!! I really think you are a wonderfull person....i like very much to trade mails and products with you...!!! Thank you once again for your giveaway that i really loved, and i'm really glad you enjoyed the products i sent you.....!!!! Kisses....!!!!

Ana

kaur said...

הלק הכחול מזכיר לי את
Blue India
מהקולקציה האחרונה (שהגיעה לארץ) של מאק. אולי קצת פחות צלול?

Tuli said...

miss verniz - Thank you so much sweetie ! I love everything and it was my pleasure too to meet such a wonderful person like you <3

Kaur - הרבה זמן לא ראיתי אותך פה, איזה יופי לראות אותך שוב :-) הלק של מאק הוא יותר לכיוון האפור - כחול והלק הזה הוא יותר לכיוון הירוק, אבל שניהם לגמרי הטעם שלי :-)))

:a: :b: :c: :d: :e: :f: :g: :h: :i: :j: :k: :l: :m: :n:

Post a Comment

 

Discounts