Mar 8, 2010

Tuli's Polish Market is now open !

.


This is a long post, but don't worry, the translation is right below :-)
אני שמחה להודיע ששוק הלקים, או בשמו הרשמי, Tuli's Polish Market, נפתח באופן רשמי !

מעכשיו אתן תוכלו להחליף כאן לקים, משומשים או חדשים, ולקבל במקום הלק שלכן לק צבעוני אחר, ליזום החלפות חבילות כאוות נפשכן ולהכיר בנות מכל רחבי העולם (נכון לעכשיו נכנסו לבלוג שלי קוראות מ- 114 מדינות J) !


אתן כבר יודעות שאני אוהבת חבילות וכבר עשיתי כמה החלפות חבילות עם בנות מרחבי העולם ובכל פעם זה כיף גדול ! זה צבעוני, זה מרגש, זה מגבש, זה גורם לך לחכות בציפיה לחבילה שלך וזה הכי כיף בעולם לפתוח את החבילה ולראות מה יש בה !


אני יודעת שהרבה מכן אוהבות חבילות גם והיו רוצות הזדמנות לעשות החלפת חבילות כזאת, אבל לא תמיד ידעו למי לפנות ואיך לפנות....

ואני גם יודעת שהרבה פעמים יצא לכן לקנות לק, אבל כששמתן אותו בבית, התברר שהוא לא בדיוק מה שהתכוונתן, או שפשוט אין לכן חשק להשתמש בו יותר – אז למה לזרוק או סתם לתת לו להתייבש ? אתן יודעות מה אומרים, לפעמים זבל של אדם אחד הוא אוצר של אדם אחר, אז למה לא לעשות החלפה וככה גם לתת למישהי אחרת שרוצה ליהנות ממנו וגם לקבל במקומו לק אחר שהייתן רוצות ?


אז לטובת כל הקוראות שלי, בלוגריות או לא בלוגריות, החלטתי לפתוח את שוק הלקים וליצור לכן כאן אופציה קלה ונגישה, כדי שתוכלו לעשות את כל הדברים הללו בקלות ובלי הרבה כאב ראש !


האמת שאני עובדת על זה כבר כמה שבועות, אבל כמו שהתברר לי בהמשך, הביצוע של זה היה בכלל לא פשוט כמו שחשבתי. למען האמת, היה לי בראש משהו טיפה שונה, אבל מתברר שפנטזיות לא תמיד יכולות להתממש, לא בבלוג בכל אופן.....חחחח

אז כמעט ונאלצתי לוותר על הרעיון, אבל המזל הטוב שלי היה שבעלי היקר לא ויתר ומצא לי דרך להוציא את הרעיון שלי לפועל וכשהוא יצא מהחדר אחרי כמה שעות (בזמן שאני כבר מיררתי בבכי בסלון על גניזת הרעיון) והודיע לי בשמחה על "פריצת דרך", לא היתה מאושרת ממני J

אז אמנם זה לא בדיוק איך שרציתי שזה יהיה, אבל זה בהחלט מה שרציתי, וזה שוק לקים פעיל שבו אתן תוכלו בעצמכן להיות פעילות באופן עצמאי ולהחליף ביניכן לקים, בלי צורך בתיווך מצד צד שלישי !

אז שוב תודה לבעל המקסים שלי שתומך בכל הרעיונות שלי ואיכשהו מוצא את הסבלנות לכל הקריזות שלי Jאני מאוד מתרגשת מהפתיחה של שוק הלקים ואני מאוד מקווה שתפיקו ממנו הנאה ותועלת. הכל עדיין נמצא בשלבים ראשוניים ובניתי אותו לפי מה שחשבתי שיהיה נחוץ לנו, אבל אם יש לכן רעיונות, הצעות לייעול, שאלות, בקשות או כל דבר אחר – בבקשה אל תהססו לפנות אליי, אני יותר מאשמח לשמוע את דעתכן – tuli321@gmail.com !


טוב, אז הגיע הזמן לראות איך זה יעבוד, נכון ?

אז ככה – על מנת להגיע לעמוד השוק, עליכן ללחוץ על הכותרת Tuli's Polish Market שבדפים העליונים של הבלוג. כשתגיעו, תראו שהעמוד נחלק לשניים :

בחלק העליון תמצאו טופס כניסה. בטופס עליכן למלא את השדות הבאים:

User – שם משתמש שכל אחת תבחר לעצמה באופן חופשי.

Country – כל אחת תמלא כאן את המדינה שבה היא נמצאת.

I would like to swap – כאן אפשר לרשום את הלקים שיש לכן והייתן רוצות להחליף. אפשר לרשום כמה שמות או מספרים בשורה, אבל בתנאי שהם מאותה חברה.

Brand – כאן יש לרשום את שם החברה של הלק שברשותכן. אם אתן מעוניינות להחליף לקים של כמה חברות שונות, יש לפתוח טופס נפרד לכל חברה.

International – האם אתן מוכנות לבצע החלפה עם בנות ממדינות שונות, או האם אתן מוכנות להחלפה רק עם בנות מהארץ שלכן, במקרה שלנו, מישראל J. האופציה שמופיעה כברירת המחדל היא כן. אם אתן לא מעוניינות בהחלפה בינל"א, אלא רק בהחלפה עם בנות מישראל, סמנו לא.

eMail – כאן יש לרשום את כתובת המייל שאליה אתן רוצות שיפנו אליכן.

Comments – אם יש לכן הערות בנוגע לפריט שלכן, או הערה בקשר להחלפה שברצונכן לעשות או כל מידע רלוונטי אחר, אתן מוזמנות לכתוב אותו כאן.

לאחר שתסיימו את מילוי הטופס, המידע שהזנתן יתעדכן בטבלה (תהליך העדכון אורך מספר דקות) ויהיה זמין לכולם ו....הופ ! הנה אתן חלק משוק הלקים J

בחלק התחתון תוכלו לראות את הטבלה, ובה יהיו מוצגים כל הפריטים שיתווספו לשוק. בטבלה תוכלו לראות את העמודות הבאות: תאריך, שם משתמש, מדינה, פריטים להחלפה, חברה, האם יש אפשרות להחלפה בינל"א, כתובת אימייל והערות.

כדי להיכנס לטבלה, יש למלא את הטופס שנמצא בחלק העליון של הדף.

בראשית הטבלה יש אופציה לסינון לפי הנושאים שונים, כדי שיהיה לכן יותר נוח למצוא את מה שאתן מחפשות.

בהתאם לטבלה, תוכלו ליצור קשר במייל אחת עם השנייה ולהתחיל לארגן את ההחלפה שלכן !


על מנת ששוק הלקים יתנהל בצורה מסודרת, הנה כמה כללים שהייתי מבקשת לשמור עליהם:

  1. כל אחת חייבת למלא את שם המשתמש ואת כתובת המייל, אלו שדות חובה.
  1. אם יש לכן כמה לקים מאותה חברה, אתן יכולות לכתוב את השמות שלהם באותו טופס.
  1. לכל חברה יש למלא טופס נפרד. אם יש לכן לקים של חברות שונות, יש למלא לכל חברה טופס בנפרד. אני מבקשת לעשות את זה בצורה כזאת, מכיוון שבאופציה של הסינון, המערכת לא יכולה לעשות הפרדה במידה ואתן כותבות כמה חברות במשבצת ה" Brand" ובצורה הזאת נפגעת האופציה של הסינון. לכן, כדי לשמור על היעילות של אופציית הסינון וכדי שתוכלו למצוא בקלות את הלקים שאתן מחפשות, בבקשה תכתבו כל חברה בנפרד.
  1. בשלב זה, אנא לא לכתוב הודעות ארוכות מדי במשבצות "I would like to swap" ובמשבצת ההערות – על מנת שניתן יהיה לשמור על צורה פרופורציונלית של הטבלה (עד שאני אמצא פיתרון טכני לעניין).

לקוראות שלי מישראל – אתן יכולות לכתוב בטבלה הזאת גם בעברית, כל עוד אתן מעוניינות בהחלפות עם בנות מישראל בלבד.

בנוסף, במידה ואין לכן לקים שאתן מעוניינות להחליף, אבל אתן מעוניינות לעשות החלפת חבילות של לקים חדשים – אין שום בעיה ! תשאירו את העמודה של החברה "Brand" ריקה ובעמודה "I would like to swap" פשוט תכתבו – I want to swap – כל מי שתראה הודעה כזאת, תדע שהמשתמשת הזאת מעוניינת בהחלפת חבילות "מאפס", של לקים חדשים.

למען הסר ספק, אני כותבת כבר מעכשיו שהחלפת החבילות תהיה עצמאית בין הקוראות ואני לא אהיה אחראית לפרטי ההחלפה או ליצירת קשר בין המחליפות או לכל עניין אחר הנוגע להחלפה.

אני מאוד מקווה שתהנו מהמקום החדש הזה שיצרתי עבורנו ושהוא יהיה פורה, פעיל וצבעוני !

אז אפשר לצאת לדרך עכשיו, נכון ?

השוק נפתח !!!
I am pleased to announce that Tuli's Polish Market is officially open!From now on you can exchange here polishes, used or new, and replace your polish in a different colorful one, initiate as many swaps as you like and get to know girls from around the world (up to now readers from 114 countries has visited my blog J!)

You already know I love packages and I did some swaps with girls from around the world and every time it's a great fun! It's colorful, it's exciting, it makes you wait in anticipation for your package and the greatest part is to open the package and see what's in it!

I know many of you love packages and would have want the opportunity to do some exchanges, but do not always know who to contact and how to contact....

I also know that many times you buy a polish, but when you apply it at home, it becomes clear that it was not exactly what you had in mind, or simply have no desire to use it anymore - so why throw it away or just let it dry ?

You know what they say, sometimes one person's trash is another man's treasure.
So, why not exchanging it and give it to someone else who wants to enjoy it and also get another polish that you want, instead?

So for all my readers, blogger or non blogger, I decided to open the polish market and create here an easy and accessible way, so you can do all these things easily and without much troubles!

I worked on it for weeks, but as it turned out later, this was not as simple as I thought. In truth, I had in my mind something a bit different, but apparently not always fantasies can come true, not in a blog anyway ..... LOL

I almost had to give up the idea, but fortunately my dear husband had not given up and found a way to bring my idea to life and when he left the room after a few hours (while I was already crying in the living room about dumping the idea) and told me happily about "breakthrough", I couldn't be happier J

Although it's not exactly how I wanted it to be, it's definitely what I wanted, an active market in which you can be independently active and exchange between yourselves, with no need of a third party!

Again, thanks to my lovely husband who supports all my ideas and somehow find the patience for my craziness J

I'm very excited about the opening of the polish market and I hope you will enjoy and benefit from it. Everything is still in preliminary stages and I built it according to what I thought would be necessary for us. If you have ideas, suggestions for optimizing, questions, requests or anything else - please do not hesitate contacting me, I'd love to hear your thoughts - tuli321@gmail.com


Well, it's time to see how it works, right ?

To get to the polish market, you'll have to click on the page "Tuli's Polish Market" which is located in the top of my blog. when you get there, you'll see that the page is divided into two parts:

At the top, you'll find a form. In the form you must fill out the following fields:

User - each user name you choose for yourself freely.

Country - each will fill here the country where she is located.

I would like to swap - here you can write the polishes names you want to exchange. You can write here several names or numbers in a row, but only if they are from the same brand.

Brand – here you write the brand's name of the polishes you want to exchange. If you are interested in exchanging polishes of several different brands, you have to open a separate form for each brand.

International - Are you ready to exchange with girls from different countries, or whether you are ready for exchange only with girls in your country. Yes appears as the default option. If you're not interested in international exchange, check No.

eMail - email address through which you want to be contacted.

Comments - If you have comments about your item, or comment about the swap you want to do or any other relevant information, you are invited to write it here.

After you finish filling out the form, the information will be updated (in the next few minutes) in the table and will be available to everyone, and….there you go ! You're a part of the polish market J.

There is a table in the bottom, which displays all the items added to the market. In the table you will see the following columns: date, user name, country, replacement items, brand, international or not, email address and comments.

To add a new entry, please fill out the form located at the top of the page (detailed explanation above).

In the head of the table there's an option to filter by each topic, so it would be more convenient to find what you're looking for.

Using the table, you could contact each other by email and start organizing your swap!

In order the polish market to be conducted in an orderly way, here are some rules I would like you to keep:

1. Everyone has to fill the username and email address, these are required fields.

2. If you have some polishes of the same brand, you can write their names in the same form.

3. Each brand need to be filled in a separate entry. If you have polishes of different brands, you have to fill a separate form. I would like to do it that way, because of the filter option - the system can not do separation if some brands are written in the same field and that affects the filter option. In order to keep the search option effective, so you can easily find the polishes you're looking for, please write every brand in a separate form.

4. Please, do not write too long messages in the "I want to swap" or "Comments" fields - in order to maintain form proportional to the table. (until I'll find a way to resolve this issue)


In addition, if you don't have polishes you'd like to exchange, and still want to exchange packages of new polishes - no problem! Leave the "Brand" column empty and in the "I would like to swap" column, just write - I want to swap – if you'll see such a message, you will know that the user wants to do a swap "from scratch", with new polishes.

To avoid any doubts, I want to inform that I will not be responsible for the exchange's details or the contact between the swappers or any other matter related to the independent packages exchange between the readers.

I really hope you enjoy this new place I created for us and that it will be productive, active and colorful!


So let get on to it, shall we ?The market has opened !!!

17 comments

Brooke said...

Wow, Tuli, that is amazing you were able to set something like this up. Seriously, WOW!! That rocks! You're so creative.
I'll go sign up!!

laquermanic said...

Awesome!

Arie said...

Nice project :c:!all the best!! I like the emoticons lol!
I will sign as soon as I wil be able to expend some money for a swap :h:

ShiR said...

:)רעיון מגניב ביותר
אהבתי, מקווה שבהמשך יזדמן לי למצוא לקים שאני אוהבת ואולי אפילו להחליף כאן :)

העיצוב החדש ממש יפה! תתחדשי.

שיר~

ShiR said...

!מגניב, רעיון מקסים ביותר. תתחדש
אני מקווה שיום אחד אמצא לקים שאוהב, ואפילו אבצע החלפה:))

העיצוב החדש ממש מתוק!:)

~שיר

ShiR said...

סליחה על הכפילות, בפעם הראשונה זה לא שלח :((

Mint said...

וואוו! תולי, איזו השקעה עצומה! כל הכבוד לך על היוזמה, על ההקמה, על ההשקעה ובכלל על ההוצאה לפועל של הפרוייקט.
שיהיה הרבה הרבה ב"הצלחה!

Manicure Time said...

What a wonderful idea! And you made everything really fresh, clean and clear, perfect!

rijaH said...

What a great idea and initiative :) I would love to participate in the future that's for sure :D

kada said...

Great job Tuli! It is very nice of you to come with such a wonderful idea, now that we can try out new polishes that are not available in our own country! Thank you!

kelliegonzo said...

that is seriously so great! what an awesome thing to do!!

nitzan said...

מלכה מלכה מלכה!
וגם בעלך...איזו עבודה יפה עשיתם.יוזמה מעולה והביצוע מדהים!

Tuli said...

Brooke - Thank you so much ! It means a lot to me to hear this and I hope you'll enjoy this new place :d:

laquermanic - Thank you :-)))

Arie - Thank you ! And take your time, I guess you need a little break from swaps...lol..anyway, just wanted to makw sure that you know that you can publish a used polish that you have and don't want anymore, and exchange it in another one, and then you have to pay just the shipping cost.

Shir - תודה רבה ! את כזאת מותק :-) ואני מקווה בשבילך שתמצאי כאן הרבה לקים שתאהבי :-)))

Mint - אחחח...יקירתי, תודה רבה רבה על התגובה החמה ! זה היה לי כל כך חשוב לשמוע את דעתכן ! באמת עבדנו על זה המון, מבלי לדעת מה תהיינה התגובות, אז לשמוע את זה עכשיו זה כיף גדול :h:

Manicure Time - Thank you so much ! That was so great to read this and see you like it ! I really hopr you'll enjoy it :-)))

rijaH - Yay ! Thank you sweetie ! And I hope you'll find this place useful and fun and we can all share our passion !!!<3

Kada - Thank you so much ! And yes, that was exactly my intention, that we can share our love and have the chance to try and discover new things :-)

kelliegonzo - Thank you very very much, I'm so glad to hear you like the idea :-)))

Nitzan - תודה תודה תודה יקירתי :-) איך שאני שמחה לשמוע את זה ממך :-))) ואני בטוחה שאת כבר תסתדרי כאן....חחחח :d:
ודרך אגב, עוד לא הכנתי את המאפינס, אבל אני מקווה להכין אותם היום :-)

contests and such said...

Tuli! You are so creative and awesome! Once I go through my stash and see what kind of international polishes I want I will sign up. So fantastic and I love the new layout!

Amabile said...

Haha, I noticed that one has to wait patiently, the line will appear after awhile. Now there is 3 copies of my poor Depend 191 because I was not patient enough :-) I guess I cannot delete my mistakes myself. Sorry, Tuli!!!

smALtY said...

Great idea, I've been thinking about swapping without knowing how to do it! Glad your husband helped you and you made this effort :h:

Tuli said...

Nessa - Thank you so much ! I hope you'll enjoy being part of this place and find some great polishes :-)))

Amabile - That's o.k. sweetie ! Yesterday when you entered your lines, there was a bug in the sistem, and it didn't updated the table. But I fixed it already yesterday, and if you'll try again, you can see that it now updates after a few minutes. I'll delete the other 2 lines, now after I read your comment and everything will back to order :-)))

Smalty - Thank you very much ! Well, now you can initiate swaps easily and you can ever choose your friend to swap :-) Hope you'll have fun with it ! And yes, many thanks to my husband...lol...he's sp cute and I couldn't do it without him <3

:a: :b: :c: :d: :e: :f: :g: :h: :i: :j: :k: :l: :m: :n:

Post a Comment

 

Discounts