Dec 27, 2009

תודה ענקית לנשים מדהימות !!!

.לפני כחודש התחלתי במבצע איסוף מוצרי טיפוח למען מקלט לנשים שעברו התעללות.

את כל הפרטים אודות מבצע ההתרמה, איך נולד הרעיון ואיך הוא התגלגל, אתן יכולות לקרוא בפוסט הזה.

במשך החודש הזה, יצרו איתי קשר נשים מדהימות שהציעו את עזרתן ונרתמו למבצע – הן שלחו לי חבילות מדהימות, מלאות בכל טוב, שהשאירו אותי עם פה פעור ושמש גדולה בלב. גם חברתי הבלוגרית המקסימה אפי נרתמה למבצע, ואם אתן עדיין לא מכירות את הבלוג שלה, זה בהחלט הזמן - efratey.blogspot.com

רובן הגדול של החבילות נשלח בדואר, מה שאומר שהבנות האלו לא רק אספו מוצרים לתרומה, אלא גם דאגו לעטוף אותם שלא יישברו, לנסוע לסניף הדואר ולשלם עבור משלוחים של חבילות לא קלות במיוחד – לכל מי שתרמה, אני רוצה שתדעו שמה שעשיתן הוא בכלל לא מובן מאליו ואני מעריכה מאוד את כל המאמץ שעשיתן על מנת למסור את תרומתכן !היום אחה"צ אני הולכת למסור את התרומה למקלט ורגע לפני שהחבילות עוזבות את ביתי (והסדר יוכל לשוב על כנו...חחח), צילמתי לכן את כל המוצרים שנתרמו וגם את החבילות מוכנות למשלוח, כדי שגם אתן תוכלו להתרשם מהנדיבות הנפלאה של הנשים הללו !

לכל אלו שתרמו הערה קטנה – השתדלתי לצלם את הכל כדי שתוכלו גם לזהות את הפריטים שלכן ולהגיד להם שלום לפני שהם נוסעים J אם אתן לא מוצאות פריט מסוים בתמונה, זה יכול להיות כי הוא בתחתית החבילה, אבל אל דאגה – כל הפריטים הועברו במלואם, עברו ניקוי, מוינו לפי קבוצות ונארזו בהתאם (לא, הבשמים לא באמת נארזו כמו בתמונה....חחח).


אני פונה אליכן באופן אישי כי אני רוצה להגיד תודה לכולכן !תודה רבה רבה על הנדיבות ועל האכפתיות, על המחשבה ועל ההשקעה, על המיילים המקסימים ששלחתן לי ועל זה שבזכותכן הצליח המבצע הזה לצאת אל הפועל ולהתגבש יחד לתרומה שתועבר היום לידי הנשים שבמקלט !
תודה ענקית לכולכן מקרב לב !!!

והנה כל החבילות מוכנות למסירה

All the packages together, ready to be deliveredמוצרי אמבטיה

Bath products


מוצרים לשיער ודיאודורנטים

Hair products and deodorantsאיפור

Make-Upעוד איפור

more Make-Up


ועוד איפור

And more Make-Up


ועוד איפור

And more Make-Up
האיפור ארוז בחבילות נפרדות

The Make-Up box wrappedבשמים

Perfumes


דוגמיות בשמים

Mini perfumesלקים

Nail polishesלקים ומוצרים נוספים לטיפוח הציפורניים

Nail polishes and some more nails products


מוצרים לפנים ודוגמיות

Facial products and samples
המון קרמים !

Lots of cremes !

About a month ago I started a project of collecting beauty products for a women shelter. All the details about this project, including how it all started and how it rolled, you can find in this post.

During this month, I was contacted by amazing Israeli women who offered their help and donations – they sent me amazing packages, full of goodies, which left me with an open mouth and sun in my heart.

Most of the packages were sent by mail, which means that these women not only collected products for the donation, but also wrapped the packages, drove to the post office and paid for the delivery of not so light package – this is not obvious and I really appreciate all the effort these women made in order to send their donations !
Today I'm going to deliver all the donations to the shelter and a moment before those packages leaves my home, I took some pictures of all the donated products so you can also be impressed by the wonderful generosity of these women !

Thank you all for reading J


13 comments

Brooke said...

TulI, you are the sweetest person - this is so touching and heart-warming. I know all the women who receive the generous gifts you donated and collected will be very grateful. You are such a good person!! We need more people in this world like you :)

kittyluvscolor said...

That is soooo Awesome! Way to go Tuli!!!!!

Anna said...

This is great! You're obviously a very sweet and generous person! And all the women who donated too of course! GO TULI!

Lucy said...

God Bless you Tuli. It's a wonderful thing you've done. My girlfriend works at the library and they collect for a women's shelter a few times a year. I always have plenty to give to them.

hitomi said...

wow, that is so amazing =D im glad there is so many things there and many good people also..^^

Tuli said...

Thank you so much girls ! I'm so happy that this project was a success and that so many beauty products were donated ! I couldn't make it without those wonderful women and I thank them from the button of my heart !!!

RUTHIE1 said...

וואו וואו וואו! זוכרת ש'דיברנו די בהתחלה והיית לא בטוחה שיילך ו...אני שמחה שטעית!
תודה רבה שנתת לי להיות חלק מהמבצע הזה...

ღ Céline ღ said...

You're so sweet Tuli, it's a great project and very generous !!

Arie said...

Tuli , that's super cool!
I am sure some women there are going to be very happy, and every smile is going to be a blesing!!
Wonderful project.

Nail Fanatic said...

That is so generous of everyone. I bet all those women gonna be super excited to try these out!

Tuli said...

I delivered the donation to the shelter this week and they were very happy to get it. I hope the women will enjoy using these products and as Arie wrote - every smile is going to be a blesing !
Thank you all for your sweet comments, I really appreciate it <3


רותי יקירתי, לך הייתי חייבת לכתוב באופן אישי - בטח שאני זוכרת את שיחתנו הראשונה ! את היית הסיפתח של כל התרומות ותראי מה הגיע בעקבותייך :-) אני עוד זוכרת את ההתרגשות הגדולה שהיתה לי כשקיבלתי את החבילה המדהימה שלך !
כמו שאמרתי לך גם בטלפון, לא הרבה נשים פנו אליי, או שפנו ולא שלחו, אבל אלו ששלחו היו כל כך מדהימות ונדיבות שרק בזכותכן התאפשרה התרומה המכובדת הזאת. זה רק הוכיח לי שוב כמה בן אדם אחד יכול לשנות !
אני מאוד מאוד שמחה לשמוע שאהבת לראות את התוצאה הסופית - היה לי חשוב לשמוע את זה :-)
ושוב - תודה ענקית !!!

Anonymous said...

Thе mouth орening did nοt κnow hοw tο sеlect.
Consider уour clientеle as well. Who dοeѕn't like it just might not have any musical requests. The hourly rate or for any spillages. Kukui Nut OilA light oil like jojoba oil and birch oil make this be thy play, than this. Have you ever had a tense neck muscles. This yoni looks voluptuous and rich for sensitive skin type and allergies.

The stones are heated or cooled, you would like. Classical Tantra Yoga teacher. If the client with wonderful relaxation strategies.

They are totally relaxed about the other hand it is frequently an intense dynamic in our allowable tax deductions. The vital foot tantra function from Sanyo.

Here is my page; tantra london

מאפרת מקצועית בתל אביב said...

ואו כל הכבוד על היוזמה!

:a: :b: :c: :d: :e: :f: :g: :h: :i: :j: :k: :l: :m: :n:

Post a Comment

 

Discounts