Nov 5, 2009

OPI No Spain No Gain

.


אז ככה:

יש לי כמה סווטצ'ים מהקולקציה הספרדית של OPI שעשיתי לפני הטיול והייתי בטוחה שכתבתי את הפוסטים כבר לפני הנסיעה, אבל התברר ששפחתכן המפוזרת לא כתבה את הפוסטים עליהם....או בכל אופן, לא מוצאת במחשב שום פוסט שמור עליהם......

אז התלבטתי ביני לבין עצמי אם להראות לכן אותם, כי גם לא צילמתי אותם בתאורה מוצלחת וגם אני לא זוכרת בוודאות את הפרטים לגבי כמה שכבות שמתי ואיך היתה המריחה, אלא אם כן "בסדר" עוזר לכן, כי אני זוכרת שהיה בסדר J

בסופו של דבר החלטתי שעם כל הלקים החדשים שקניתי (וכן, אני יודעת שאני צריכה לצלם לכן תמונה משפחתית שלהם, אבל חשבתי לעשות את זה בסוף הסיפור כדי לשמור על הרצף), אין מצב שיהיה לי זמן עכשיו לחזור על סווטצ'ים, אז אם כבר יש תמונות, למה לא להראות לכן ?

אז הנה הראשון מהקולקציה שדגמתי – No Spain No Gain – צבע מדהים ! מעין שילוב של סגול עם דובדבן, נוטה יותר לכיוון הסגול ופשוט מהמם ברמות ! התמונות כאן לא יצאו לי הכי מוצלחות והן לא מצליחות לשקף את העומק שלו ואת הגוון המדוייק, אבל תסמכו עליי, הוא הורס....

צילמתי תמונה אחת באור רגיל ותמונה אחת בשמש וזאת באור הרגיל (הראשונה) משקפת יותר את הגוון האמיתי.

שתי שכבות והוא אטום (את זה אני יכולה להגיד בוודאות כי אתמול שמתי אותו שוב, הפוסט עשה לי חשק...), מרקם קרמי וגימור מבריק. לגבי המריחה, אני השתמשתי בבקבוק מיני אז היה הרבה פחות נוח למרוח כי המברשת ממש קטנה, אבל יש לי חלק מהקולקציה בבקבוקים הרגילים והמריחה הרבה יותר נוחה.

OPI - No Spain No GainSo……

I have some swatches from OPI De Espana collection that I did before the trip, and I was sure I wrote their posts before I left, but it turned out that I probably didn't…..or anyway, I don't find any posts saved on my computer….

So I had some doubts about posting these swatches now, because I didn't took the pictures in a best lighting and also, I don't remember exactly the details about the layers and the application, unless "fine" helps you, because I remember that it was fine :-)

So eventually I decided that with all my new polishes from the trip (and yes, I know I have to take a family picture of them to show you and I was thinking to do that in the end of the story), there is no way I'll have time to repeat swatches, so if I already got pictures, why not showing them to you ?


So here is the first one I swatched from this collection – No Spain No Gain – An amazing color ! Kind of a comb between purple and cherry, more of a purple, and just stunning ! I'm sorry I don't have the best pictures to show you, I just didn't manage to capture its accurate shade and its depth, but you can count on me, this one is a stunner….

I took one picture in a regular light and one picture in the sun – the one with the regular light (the first one) is closer to the real color of this polish.

2 coats and it's totally opaque (and I can say that for sure, because I applied it also yesterday, because of this post …lol), it has crème texture and a bright finish. About the application – I used the mini bottle of it, so it was less comfortable to apply because of the tiny brush, but I have some regular sized bottles of this collection and the application was much easier.
12 comments

אֶפי said...

תולי אני מופתעת לחלוטין!!
אני חייבת להגיד שראיתי כבר הרבה סווטצ'ים של הקולקציה הזאת - וזה היחיד שגרם לי לחשוב על לקנות את הלק הזה!
הוא מהמם עליך! ממש ממש! התמונה השניה מדהימה ביופיה.
וואו.. ניראה לי שאני מוסיפה אותו לרשימה בעקבותיך.

chocaddict said...

I hadn't paid much attention to the Spainish collection yet, but this color look really good on you. I might have to give them a second look now ^_^

Danica said...

This is very nice. I wasn't very interested in any of the Spain collection, but this is gorgeous

Vanessa said...

It's beautiful! I've fallen in love with cremes lately, and this shade is gorgeous - suits your skintone very well ;)

Tuli said...

אפי - ברוכה הבאה :-) ותודה רבה ! איזה כיף לקרוא את זה :-) כן, הלק הזה פשוט מהמם לדעתי ונראה לי שהוא אולי היחיד שיצא לי לשים לאחרונה בפעם השניה...חחח...קחי בחשבון שכמו שכתבתי, התמונות הפעם לא הכי מדויקות והצבע נראה הרבה יותר כמו בתמונה הראשונה מאשר בשניה, אבל יותר כהה ועם הרבה יותר עומק. בכלל, אני חושבת שהקולקציה הזו לא זכתה להזדמנות הראויה :-) שמחה לשמוע שעשיתי לך חשק לזה...חחחח


Chocaddict - Thank you ! And I also think you should give this collection a second look, it has some beautiful colors -I'll post more of them soon :-)


Danica - Thank you ! The spain collection has some gorgeous colors for my opinion and this one is one of the best to my taste. I'll show some more of this collection in my next posts :-)

Vanessa - Thank you :-) I love this color too and this is definitely a beautiful creme.

Mighty Lambchop said...

This looks lovely on you!

Lucy said...

Tuli your pictures are just fine. That looks gorgeous on you. Now I think I may have to buy this one! Very pretty shade.

Inbaluly said...

איזה צבע מקסים :-) נראה מעולה עלייך!
לא חושבת שראיתי סווטץ' שלו בכלל... כל מי שעשתה סווטצ'ים מהקולקציה הזו לרוב התמקדה בצבעים אחרים.

Juicy Nails said...

Very lovely!
ps; tagged you on my latest post :)

Angie said...

Oh, that looks really pretty! I ignored this color the first time I saw it at the mall, but now that I've seen it on your hands I might just give it a second chance LOL!

Charming Nails: said...

Very pretty color!

Tuli said...

Mighty Lambchop - Thank you :-)

Lucy - Oh, I totally fell in love with this one and I'm sure you would enjoy it too (remember it looks darker than my photos) :-)

Inbal - תודה רבה :-) נכון, הרוב התמקדו בצבעים הכהים, הכמעט שחורים, של הקולקציה הזו, שגם הם מאוד יפים אבל בצבע הזה ובעוד גוון דובדבני שאני אפרסם בהמשך, לא התמקדו בכלל וחבל לדעתי, כי דווקא שני אלה היו המועדפים עליי מכל הקולקציה :-)

Juicy Nails - Thank you so much sweety ! I appreciate that a lot :-)

Angie - Yay ! Give it a second chance :-) That is so nice to hear that - thank you :-)

Charming Nails - Thank you :-)

:a: :b: :c: :d: :e: :f: :g: :h: :i: :j: :k: :l: :m: :n:

Post a Comment

 

Discounts